مزایای استپرموتور ها

در 8 بند مزایای استپر موتور را با هم بررسی می کنیم:

1 ) موتور پله‌ای تقویت شده با توان افزوده 19 الی 25 نیوتن

2 ) استفاده از مگنت (آهن ربا) سرامیکی و پرقدرت

3 ) استفاده از قطـعه فلـزی با آلیـاژ مخصـوص، مابیـن مگنت و پلاستیک رزوه‌دارِ داخل مگنت برای جلوگیری از ترکیدگی مگنت

4 ) استفاده از مواد الیاف دار ضد فرسایش و حرارت در جنس پلاستیک داخل مگنت

5 ) استفاده از مس خالص برای سیم پیچ‌های بالا و پایین رونده با دور سیم پیچ استاندارد با امپدانس 53 اهم

6 ) استفاده از دور سیم پیچ متناسب برای هر یک از قطعات مخصوص همان خودرو برای جلوگیری از کاهش توان استپر موتور

7 ) استفاده از بلبرینگ‌های مناسب برای بالا بردن توان استپر

8 ) استفاده از آلیاژ فولادی در میله رزوه دار زیر کلاهک برای تسهیل در کارکرد این قطعه درون استپر

9 ) استفاده از میله رزوه دار 6 ضلعی و پلاستیک نگهدارنده این میله بصورت 6 ضلعی. این مزیت موجب کاهش ورود فشار بخار روغن و هوا به داخل استپر می‌شود.

 

تفاوت استپر موتور با موتور معمولی چیست؟

• در یک موتور DC معمولی ، ولتاژ به پایانه‌ها اعمال می‌شود که به نوبه خود باعث می‌شود سیم‌پیچ سیم با سرعت در داخل یک محفظه آهنربای ثابت (استاتور) بچرخد. در این تنظیم، سیم‌پیچ سیم چرخان (روتور) به طور مؤثر به یک آهنربای الکتریکی تبدیل می‌شود و بر اساس اصل آشنای جاذبه و دافعه مغناطیسی، به‌سرعت در مرکز موتور می‌چرخد. نقطه‌ضعف احتمالی این نوع موتور این است که به طور مداوم و برای تعداد دلخواه چرخش تا زمان قطع برق می‌چرخد. این شیوه عملکرد، باعث می‌شود که کنترل نقطه توقف دقیق موتور بسیار دشوار شود و برای کاربردهای خاصی که به کنترل دقیق نیاز دارند، مناسب نیستند. کنترل دستی جریان روشن/خاموش قدرت به موتور، نمی‌تواند دقت لازم برای شروع و توقف لازم برای انجام حرکات دقیق را به شما بدهد.


• در استپر موتورها، تنظیمات کاملاً متفاوت است. به‌جای چرخاندن یک روتور سیم‌پیچ در داخل محفظه ثابت آهنربا، استپر موتورها با یک محفظه سیم ثابت (استاتور در این مورد) ساخته شده‌اند اطراف مجموعه‌ای از آهنرباهای الکترومغناطیس دندانه‌دار در مرکز می‌چرخند. استپر موتورها یک جریان الکتریکی را که با یک درایور استپر موتور کنترل می‌شود، به حرکات تک‌مرحله‌ای دقیق دور یک محور مرکزی تبدیل می‌کند. هر یک از این پالس‌های استپر موتور، چرخاننده را از طریق یک افزایش دقیق و ثابت یک دور کامل حرکت می‌دهد. ازآنجایی‌که جریان بین سیم‌پیچ‌هایی که به ترتیب در اطراف بیرونی موتور چیده شده‌اند سوئیچ می‌شود، بخش دوار می‌تواند در صورت لزوم چرخش‌های کامل یا جزئی را تکمیل کند، یا می‌توان آن را به طور ناگهانی در هر یک از مراحل اطراف چرخش خود متوقف کرد.

در نهایت، قدرت واقعی یک استپر موتور در مقابل موتورهای DC براش معمولی این است که می‌توانند به‌سرعت خود را در یک موقعیت یا بازه شناخته شده و قابل تکرار قرار دهند و سپس آن موقعیت را تا زمانی که لازم است حفظ کنند. این باعث می‌شود آنها در کاربردهای بادقت بالا بسیار مفید باشند.