تمیز کردن استپر موتور

بیشتر خودروهای امروزی که مجهزبه آپشن هایی چون کروز کنترل و یا محدود کننده سرعت هستند از مکانیزم دریچه گاز الکترونیکی استفاده شده است. به این معنی که موتور الکتریکی هوشمند ی میزان فشار راننده بر پدال گاز را از پتانسیومتر قرار گرفته بر پدال دریافت می کند و با باز کردن دریچه گاز اطلاعات مور نیاز برای شتابگیری و یا عملکرد صحیح آپشن هایی چون کروز کنترل و یا محدود کننده سرعت را در اختیار کامپیوتر مرکزی خودرو (ECU) می گذارد.

اما در خودروهای انژکتوری قدیمی تر از مکانیزم دریچه گاز مکانیکی یا سیمی استفاده شده است. این خودروها با پیچیدگی بیشتر مجهز به آپشن کروز کنترل هستند اما عملکرد مکانیزم دریچه گاز آن ها مستقیما به پدال متصل است و این اتصال الکترونیکی نیست بلکه مکانیکی و از نوع اهرم بندی و یا سیمی می باشد.

میزان باز و بسته بودن دریچه گاز خودرو با فشردن پدال و حرکت مجموعه ای از اهرم ها و یا کشیده شدن یک سیم مشخص می شود. از این رو سنسور یا حلزونی دریچه گاز یا همان TPS وظیفه اطلاع دادن از میزان باز شدن دریچه گاز و میزان سوخت و هوا مورد نیاز متناسب با پدال گاز را بر عهده دارد. دور در جا یا دور ایده آل پیشرانه با این سنسور هیچ ارتباطی ندارد. دریچه گاز سنسور یا استپر موتور در این نوع مکانیزم وظیفه تنظیم هوای ورودی به منظور روشن نگه داشتن پیشران هوا را بر عهده دارد.

استپر موتور یا موتور پله ای یکی از قطعات مهم در خودروها می باشد که به دلیل استهلاک بالایی که دارد می بایست هر چند وقت یکبار کاملاً تمیز شود که معمولاً از یک اسپری مخصوص برای تمیز کردن استپر موتور در مکانیکی ها استفاده می شود.

نحوه تمیز کردن استپر موتور

تمیز کردن استپر موتور با اسپری کار چندان سختی نیست البته باید دقت کنید که این قطعه دچار سوختگی یا مشکلات جدی نشده باشد. زیرا عمده مشکلاتی که برای موتور پله ای به وجود می آید به دلیل کثیف شدن این قطعه است و خودتان می توانید با استفاده از اسپری کار تمیز کردن استپر موتور را انجام دهید.
پیش از تمیز کردن استپر موتور از باز بودن قطب مثبت باطری خودروی خود مطمئن شوید که ماشین برق نداشته باشد و حتماً از دستکش استفاده کنید. حالا باید استپر موتور را از دریچه گاز جدا کنید، برای اینکار باید با استفاده از پیچ گوشتی مخصوص همه پیچ ها را باز کنید. دقت داشته باشید که هنگام باز کردن استپر موتور نباید به شفت آن دست بزنید یا شفت را بچرخانید زیرا اینکار می تواند باعث بروز مشکلات فنی در استپر موتور شده و چرخدنده های آن را خورد کند. در این قطعه مکانیکی شفت موتور پله ای توسط یک گیربکس چرخ دنده ای حلزونی شکل در اتصال است.
همانطور که بیان شد استپر موتور به دریچه گاز متصل است و همین موضوع باعث کثیف شدن این قطعه توسط پنزین و دوده روغن می گردد که اگر به موقع تمیز نشود می تواند دچار مشکلاتی از قبیل بسته شدن یا کامل باز نشدن آن گردد. البته این مشکل خیلی جدی نیست و با بازکردن و تمیز کردن استپر موتور ماشین تان می توانید این مشکل را کاملاً برطرف کنید.